Obowiązek badań dotyczy też zleceniobiorców
Nie wymagając od zleceniobiorcy badań wykluczających przeciwwskazania do wykonywania powierzonej pracy, podmiot zatrudniający może się narażać na odpowiedzialność wykroczeniową.
Niemal każdy pracownik rozpoczynający pracę musi przejść wstępne badania lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań do pracy na danym stanowisku. Dopiero po uzyskaniu orzeczenia lekarskiego i przeprowadzeniu szkolenia z zakresu BHP pracodawca może dopuścić pracownika do pracy.
W tym kontekście powstaje wątpliwość odnośnie osób, które świadczą pracę na innej podstawie niż umowa o pracę. Często zdarza się, że przebywają one w tym samym miejscu pracy, co osoby zatrudnione na etacie oraz wykonują zbliżone do nich zadania.
Członek załogi
Wyobraźmy sobie sytuację, w której firma zatrudnia dwóch mężczyzn do obsługi maszyn lub urządzeń technicznych. Jeden z nich jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę, a drugi na umowę zlecenia. W trakcie wspólnego wykonywania obowiązków służbowych zleceniobiorca dostaje ataku padaczki, w wyniku którego dochodzi do wypadku, w którym poszkodowany zostaje pracownik. Tego zdarzenia można...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta